Jack Russell teriér - lovec lišek 🦊

od Michaela Adamkova

Jack Russell terier je malý, energický a inteligentní plemeno psa, které pochází z Anglie. Tyto psy jsou známé pro svou vytrvalost a jsou oblíbené jako společníci a psy pro sportovní aktivity. 

Plemeno bylo vyšlechtěné reverendem Johnem Russellem v Anglii v roce 1800 se původně používalo k lovu malé zvěře, jako jsou lišky.

Jednou z nejznámějších vlastností Jack Russell terierů je jejich inteligence a schopnost učení. Jsou velmi snadno vycvičitelní a rádi plní příkazy svých majitelů. Navzdory své malé velikosti jsou ale také velmi energické a potřebují dostatek pohybu a aktivity. Jsou ideální pro aktivní lidi, kteří rádi chodí na procházky nebo tráví čas venku.

Jako společníci jsou Jack Russell terierové velmi oddaní a loajální. Jsou velmi blízcí svým majitelům a rádi tráví čas s nimi. Navzdory svému malému velikostnímu rozměru jsou ale také velmi houževnatí a dokážou se postavit za sebe a o sebe postarat.

Co se týče údržby srsti, Jack Russell terierové nepotřebují příliš velkou péči. Mají krátkou a hrubou srst, která se málokdy zacuchá. Stačí jim pravidelné kartáčování a občasné koupání.

Zajímavost nakonec - Jack Russell neměl původně bílou barvu

Jeden zajímavý fakt o Jack Russell teriérovi je, že u něj původně převládala hnědá barva srsti. Což je v kontrastu s bílým zbarvením, které převládá dnes. Jeho téměř celo-bílé zbarvení bylo strategicky vyšlechtěno, aby se pes odlišil od lišek, které lovil. Hnědá srst splývala se zemitými tóny venkova, takže pes byl pro svou kořist méně viditelný. Díky hnědému zbarvení se však Jack Russell mohl snadno splést s liškami a další drobnou zvěří, kterou lovil, to bylo značně nežádoucí.

Jak si toto plemeno získalo oblibu a začalo se předvádět na výstavách psů, stala se bílá srst stále žádanější díky svému nápadnému vzhledu. Výsledkem bylo, že mnoho chovatelů začalo selektivně chovat bílou srst, což také přispělo k hojnějšímu výskytu bílého Jacka Russella.

Závěrem lze říci, že jsou Jack Russell terierové skvělými společníky pro aktivní lidi, kteří hledají inteligentního a oddaného psa. S trochou trpělivosti při výcviku a dostatečným množstvím pohybu se stanou skvělým přínosem pro vaši rodinu.