Dalmatin - Pes, který přitahuje pozornost všude, kde se objeví.

od Michaela Adamkova

Dalmatini jsou inteligentní, hraví, veselí a věrní psi s nápaditým vzhledem. Jejich bílá srst pokrytá černými skvrnami je činí jedinečnými mezi všemi plemeny psů. Jejich charakteristické bílé a černé zbarvení je snadno rozpoznatelné a přitahuje pozornost všude, kde se objeví.

Původ

Původ dalmatinů je sporný, ale mnoho lidí se domnívá, že pocházejí z Chorvatska, kde byli používáni jako společníci a strážní psi. Plemeno bylo původně vyšlechtěno jako společník ke kočárům a jezdcům na koních. Často se dalmatini využívali také jako cirkusoví psi kvůli své vytrvalosti a schopnosti učení.

Povaha

Jak již bylo zmíněno, dalmatini jsou inteligentní a snadno se učí novým věcem. To je činí vynikajícími psy pro výcvik poslušnosti a sporty jako agility. Je důležité věnovat jim dostatečné množství pozornosti a cvičení, aby se zabavili a udržela se jejich fyzická i mentální forma.
Dalmatini jsou věrní a láskyplní společníci, ale mohou být také trochu tvrdohlaví. Je důležité, aby se jim věnovala dostatečná péče a aby se od malička učili poslušnosti. Když jsou vychovaní a socializovaní správně, jsou dalmatini skvělí společníci pro celou rodinu.

Péče

Mezi věci, na které by si majitelé dalmatinů měli dát pozor, patří jejich zvýšená energie a náchylnost k žaludečním problémům. Je důležité dávat pozor na to, co jedí, a podávat jim kvalitní krmivo a dostatečné množství vody.
Je také důležité pravidelně kontrolovat jejich uši, aby se zabránilo infekcím.
Co se týče péče o srst dalmatinů, je důležité je pravidelně česat, aby se zabránilo zacuchání. Jejich srst je tvrdá a hustá, díky tomu může jejich česání vyžadovat více úsilí než u jiných plemen. 
Závěrem lze říci, že dalmatini jsou inteligentní psy s velkým potenciálem pro výcvik a jsou schopni se naučit různé triky. Je důležité věnovat jim dostatečnou pozornost a trávit s nimi dostatek času, aby se cítili šťastní a vyrovnaní. Pokud se tedy rozhodnete si dalmatina pořídit, měli byste být připraveni věnovat mu dostatek času a péče.