Vitamíny pro pejsky 💊

od Michaela Adamkova

Jako zodpovědný a milující majitel pejska možná uvažujete o tom, že byste svému chlupatému kamarádovi dali vitamín nebo jiný doplněk stravy. Koneckonců, vitamíny jsou vhodné pro lidi, takže musí být dobré i pro psy, nebo ne?

Ne nutně, většina psů získá všechny potřebné živiny z potravy a není potřeba jim podávat mnoho doplňků stravy. Vždy to závisí na individuálních zdravotních potřebách pejska. S tím vám nejlépe poradí váš veterinář.

Ošemetné může být podávání vitamínů a dalších doplňků stravy, ne všichni pejsci jsou totiž ochotní tabletku sníst. Dobrou zprávou je, že vitamínové doplňky se vyrábí v různých formách, včetně kapslí, tablet, prášků a tekutin. Některé doplňky jsou určeny ke smíchání s krmivem, zatímco jiné mohou být podávány přímo psovi. Vybere si zkrátka každý. Ať už se jedná o kteroukoliv formu vitamínového doplňku, vždy ho podávejte přesně podle pokynů výrobce. 

Zde je 8 nejdůležitějších vitaminů a minerálů pro psy:

  • Vitamin A je důležitý pro imunitní systém psa, zdraví kůže a srsti a zrak. Vhodný je především pro pejsky, kteří jsou náchylní ke kožním problémům.

  • Vitamin B je komplexní vitamin, který pomáhá s metabolismem, zdravím buněk a nervového systému. Doplňky vitamínů B se často podávají fenám, které jsou březí nebo kojící nebo mají určité zdravotní potíže.

  • Vitamin C je důležitý antioxidant, který pomáhá chránit buňky před poškozením. Pomáhá také při hojení ran a napomáhá správné funkci imunitního systému. Vhodný je pro psy náchylné k infekcím dýchacích cest.
  • Vitamin D je důležitý pro zdraví kostí a zubů. Pomáhá tělu vstřebávat vápník a fosfor a také napomáhá funkci imunitního systému. 

  • Vitamin E je dalším důležitým antioxidantem, který pomáhá chránit buňky před poškozením. Pomáhá také při hojení ran a napomáhá správné funkci imunitního systému. 

  • Vápník je minerál důležitý pro silné kosti a zuby.

  • Železo pomáhá přenášet kyslík v krvi a je důležitý pro zdravý imunitní systém.

  • Zinek je minerál, který pomáhá podporovat imunitní systém a je důležitý pro hojení ran.

Existuje mnoho různých typů vitamínových doplňků dostupných pro psy. Pokud uvažujete o tom, že svému psovi podáte vitamínový doplněk, promluvte si nejprve se svým veterinářem. Může vám pomoci určit, zda je to pro vašeho psa bezpečné a nezbytné. Přeci jen chcete pro svého čtyřnohého přítele to nejlepší, ne mu ublížit. 

TIP

Já mohu vřele doporučit vitamíny od společnosti Canvit, ty si naši pejsci velmi oblíbili. Navíc mají velký výběr, takže si vybere každý.