Co dělat, když můj pes snědl čokoládu?

od Michaela Adamkova

Čokoláda je sladkou pochoutkou, kterou milují lidé po celém světě. Ale pokud jde o naše milované chlupaté kámoše, může to být velmi vážný problém. Pokud váš pes snědl čokoládu, je důležité jednat rychle, ihned zavolejte svému veterináři a řiďte se jeho radami.

Určení závažnosti situace:

Pokud váš pes snědl čokoládu, je důležité jednat rychle. Čokoláda totiž obsahuje teobromin a kofein, které mohou být pro psy toxické a mohou vést k vážným zdravotním problémům. 

V první řadě je důležité určit, jaký druh a množství čokolády váš pes zkonzumoval. Různé druhy čokolády totiž obsahují různá množství theobrominu. Čokoláda na vaření, hořká čokoláda a mléčná čokoláda obsahují nejvyšší množství theobrominu, zatímco bílá čokoláda obsahuje nejnižší. Závažnost situace ovlivňuje také velikost vašeho psa.

Pokud váš pes zkonzumoval velké množství čokolády, je důležité vyvolat zvracení. Jestliže byla čokoláda snědena během posledních dvou hodin, můžete svému psovi podat peroxid vodíku, aby zvracel. Pokud to bylo více než dvě hodiny, je nejlepší vzít svého psa k veterináři.

Jestliže váš pes zkonzumoval pouze malé množství čokolády, je stále důležité dávat pozor na známky toxicity. Příznaky otravy čokoládou u psů mohou zahrnovat zvracení, průjem, nadměrnou žízeň, neklid, zvýšené močení a lapání po dechu. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

 Jak postupovat, pokud váš pes snědl čokoládu?

  1. Zavolejte svého veterináře a sdělte mu, jaký druh a množství čokolády váš pes snědl. Veterinář vám poradí, jak v dané situaci postupovat.

  2. Sledujte chování svého psa. Dávejte pozor na jakékoli známky toxicity, jako je zvracení, průjem, zvýšená žízeň a neklid.

  3. Vyvolejte zvracení. Pokud to váš veterinář doporučí, můžete vyvolat zvracení, abyste svému psovi pomohli zbavit se čokolády. Můžete to udělat tak, že svému psovi dáte lžičku 3% peroxidu vodíku ve vodě (v poměru 1:1).

  4. Podejte aktivní uhlí. Aktivní uhlí může pomoci absorbovat toxiny v čokoládě.

  5. Zajistěte dostatek tekutin. Nabídněte svému psovi dostatek vody, abyste mu pomohli vyplavit toxiny z těla.

  6. Nepřestávejte sledovat známky toxicity. I když jste podnikli všechny nezbytné kroky a navštívili veterináře, stále je důležité pečlivě sledovat, zda váš pes nevykazuje známky toxicity.

Svého veterináře raději kontaktujte i v situaci, kdy se jen domníváte, že váš pes snědl čokoládu. Otrava čokoládou může totiž končit až smrtí psa. Svou včasnou reakcí tak můžete zabránit závažným komplikacím. 

Jakým dalším potravinám by se váš pes měl vyhnout? Přehled těch nejnebezpečnějších najdete v našem průvodci stravováním pejsků. Najdete v něm také přehled prospěšných potravin pro psy a několik receptů na zdravé psí sušenky. 👇