Domácí psí šampon na citlivou pokožku

od Michaela Adámková

 

Návod na výrobu psího šamponu

 

Budete potřebovat

  • 250 ml vody
  • 100 g jedlé sody
  • 100 g ovesných vloček
  • 2 snítky čerstvého rozmarýnu
  • 1 snítku čerstvého tymiánu
  • 1 lžička kvalitního medu
  • 2 kapky esenciálního oleje (volitelné)

Postup

Jako první si připravíme výluh z bylinek. Do misky nalijeme 250 ml vody, přidáme rozmarýn s tymiánem a 20 minut pozvolna ohříváme. Bylinky nevaříme příliš prudce, cílem je totiž získat z nich oleje, které mají hydratační vlastnosti a zároveň pečují o citlivou či podrážděnou pokožku. Rozmarýn má mimo to také protizánětlivé vlastnosti a zlepšuje prokvení pokožky. Tymián zas chrání před nežádoucími parazity, jakou jsou blechy a klíšťata.      

Zatímco se pomalu vaří výluh z bylinek si připravíme zbývající suroviny. Do mixéru nasypeme ovesné vločky a rozmixujte je na jemnou mouku. Poté k nim přidáme jedlou sodu a krátce promixujeme na nízký výkon. Jakmile bude hotový výluh z rozmarýnu a tymiánu, přecedíme jej a za stálého mixování pomalu přilévejte ke směsi ovsa a sody.  Na závěr přidejte lžičku medu a 2 kapky oblíbeného esenciálního oleje. Já nejraději používám levandulový nebo tea-tree, oba mají antibakteriální účinky a zároveň pomáhají odpuzovat parazity. Směs poté mixujte na nízký výkon tak dlouho, dokud se všechny složky nespojí.

Hotový šampon přelijte do uzavíratelné nádoby (nejlépe skleněné) a spotřebujte do jednoho měsíce od vyrobení. Aplikace je obdobná jako u komerčních přípravků na mytí psí srsti a pokožky. Srst navlhčete, přidejte šampon, jemně promasírujte a poté opláchněte vlažnou vodou. Na závěr pak už jen pejska vysušte a ideálně odměntě i něčím dobrým na zub, například domácími psími sušenkami. Sušenky i recepty na jejich přípravu najdete v některé z našich kuchařek. 

Pokud se váš pejsek nerad koupe, můžete ho uplatit pamlskem podle našich receptů. Nám se odměna ve formě domácích sušenek opravdu osvědčila. 👇