8 tipů, jak přežít novoroční oslavy se psem

od Michaela Adamkova

S příchodem nového roku se mnozí z nás těší na novoroční oslavy. Je však důležité si uvědomit, že oslavy a veselí mohou být pro psy stresující a potenciálně i nebezpečné. Sepsali jsme proto několik tipů, jak s pejskem bezpečně oslavit Nový rok.

1. Dávejte pozor na změny chování svého psa

Věnujte pozornost řeči těla a chování svého psa. Všímejte si jakýchkoli známek stresu nebo úzkosti. Pokud se váš pes zdá být úzkostný nebo nesvůj, možná bude nejlepší, když ho necháte v klidném a bezpečném prostoru mimo hluk a ruch.

2. Neuklidňujte svého psa

Pokud začnete rozrušeného pejska uklidňovat tím, že se nic neděje, pejska to spíše ještě více rozruší. Chovejte se tak, jako by se opravdu nic nedělo

3. Zajistěte bezpečný prostor

Pokud pořádáte večírek nebo jinou společenskou akci, ujistěte se, že má váš pes vyhrazený prostor, kam se může uchýlit, pokud si potřebuje odpočinout od hluku a činnosti. Může to být pelíšek, pokoj nebo jiné klidné místo ve vašem domě.

4. Držte psa dál od ohňostrojů

Ohňostroje mohou být pro psy velmi děsivé a stresující. Držte psa uvnitř a dál od oken. Můžete zvážit puštění uklidňující hudby, která hluk přehluší.

5. Dávejte pozor na jídlo a pití svého psa

Ujistěte se, že váš pes nemá přístup k žádnému jídlu ani nápojům, které by pro něj mohly být škodlivé, jako je alkohol, hroznové víno nebo čokoláda. Dávejte pozor na občerstvení nebo pamlsky, které jsou na oslavě k dispozici. Zkrátka se ujistěte, že se váš pes nedostane k ničemu, k čemu by neměl.

6. Mějte svého psa na vodítku

Pokud berete svého psa na procházku nebo na venkovní oslavu, ujistěte se, že je pro jeho bezpečnost vždy na vodítku. Pomůže vám to mít psa pod kontrolou a předejít případným nehodám nebo incidentům.

7. Mějte pro svého psa připravené pamlsky

Návštěva má často tendenci krmit pejska, některé položky novoročního menu by však mohly napáchat pěknou neplechu. Z tohoto důvodu je dobré mít připravené psí pamlsky a návštěvě odměňování pejska vysvětlit. 

8. Zvažte homeopatika či léky

Jednou z možností jsou také homeopatika nebo uklidňující léky. Homeopatika seženete v lékárně bez předpisu, léky už vám musí předepsat veterinář. V žádném případě svému pejskovi nedávejte své léky určené lidem. Ty by celou situaci jen zhoršili. Pokud má váš pejsek s novoročními oslavami problém (případně to letos bude jeho premiéra), kontaktujte svého lékaře a on už vám poradí nejlepší postup a případnou medikaci.

Dodržováním těchto rad pomůžete zajistit, aby váš pes prožil oslavu Nového roku v klidu a bezpečí. Nezapomeňte vždy sledovat jeho chování a přijmout veškerá nezbytná opatření, aby byl v bezpečí a v pohodlí.