Psí škytavka: Co ji způsobuje a jak na ni vyzrát?

od Michaela Adamkova

Všichni to známe – krátké a náhlé škytání, které nás může rozesmát nebo obtěžovat. Věděli jste však, že škytavka se netýká pouze lidí a psi mohou také škytat?

Škytavka u psů je běžným jevem a ve většině případů je naprosto neškodná. Zpravidla je škytavka krátkodobá a velmi rychle odezní, nebezpečná je jen výjimečně. Jako majitele pejska vás však může vyděsit, shrnuli jsme proto její příznaky a několik rad, jak se s ní rychle vypořádat. 

Symptomy a diagnostika

Příznaky škytavky u psů mohou zahrnovat sérii rychlých, náhlých nádechů a výdechů doprovázených zvuky. Váš pejsek může také vypadat utrápeně nebo rozrušeně. V některých případech může škytavka trvat několik minut. Pokud škytavka vašeho mazlíčka přetrvává déle než 24 hodin, je nejlepší konzultovat škytavku s veterinářem.

Pokud jde o diagnózu, nejdůležitějším faktorem je vyloučit potenciální nemoci. Váš veterinář pravděpodobně provede kompletní fyzickou prohlídku vašeho pejska a může také nařídit diagnostické testy, jako jsou rentgenové snímky, krevní testy nebo elektrokardiogram, aby vyloučil jakékoli potenciální zdravotní problémy.

Příčiny škytavky u psů

Psi škytají stejně jako lidé, i když je trochu obtížnější zjistit příčinu. Škytavka je výsledkem nedobrovolného stažení bránice a hluk nastává, když se hrtan psa náhle uzavře.

Škytavka u psů může být způsobena různými příčinami, včetně příliš rychlého jídla nebo pití, vzrušení, úzkosti nebo stresu nebo vystavení určitým výparům nebo plynům. Podle American Kennel Club může být škytavka známkou skryté úzkosti, stresu nebo gastrointestinálního problému. Dobrou zprávou je, že ve většině případů je škytavka u psů obvykle neškodná a dočasná. 

Škytavka však může být také příznakem vážných zdravotních problémů. Pokud je škytavka vašeho psa abnormálně častá nebo trvá déle než několik sekund, je nejlepší poradit se s vaším veterinářem, abyste se ujistili, že se nejedná o příznaky většího problému.

Léčba škytavky u psů

Škytavka u lidí i psů je zcela normální a neměla by být důvodem k poplachu. Pokud chcete zastavit škytavku vašeho psa, existuje několik jednoduchých věcí, které můžete udělat. Jedním z nich je nabídnout svému psovi malé množství vody – to by mohlo odvést jeho pozornost na dostatečně dlouhou dobu, aby škytavka přešla. Můžete také zkusit své štěně jemně pohladit, aby se uvolnilo a pomoci mu zhluboka se nadechnout, nebo ho dokonce obejmout nebo dát pamlsek.

Pokud je však škytavka vašeho psa stále častější nebo trvá neobvykle dlouho, je vždy nejlepší poradit se s vaším veterinářem. Ten vám může nabídnout léky nebo terapii, jako je akupresura nebo akupunktura.

Jak se vyhnout škytavce?

Můžete také podniknout kroky, které vám pomohou předcházet škytavce. Krmte svého psa pomalu a zajistěte, aby si během jídla dělal spoustu přestávek, poskytněte svému mazlíčkovi prostředí s nízkým stresem, které pomůže snížit úzkost. Dopřejte svému mazlíčkovi dostatek pohybu a zajistěte, aby každý den hodně odpočíval.

Závěrem lze konstatovat, že většina případů škytavky u psů je neškodná a dočasná a nevyžaduje žádnou léčbu. V některých případech však může být známkou vážného onemocnění. Nezapomeňte proto sledovat průběh škytavky vašeho mazlíčka a pokud škytavka přetrvává déle než 24 hodin, poraďte se s veterinářem.