V kuchyni se čtyřnohým parťákem

od Michaela Adámková

Řada z vás to dobře zná - vaříte nebo pečete a kolem neustále ťapká váš mazlíček čekající, až mu něco dobrého přistane v tlamě. Jen málo z nás psímu pohledu nebo kočičímu lísání dokáže odolat, a tak se často neudržíme a něco jim přeci jen dáme. Psí a kočičí bříška jsou však na některé potraviny citlivější než ta naše a dobře míněné gesto se rázem může změnit v trápení. Řada potravin je pro psy a kočky dokonce toxická a jejich konzumace způsobuje závažné zdravotní komplikace.

Čím vším lze své mazlíčka odměnit?

Pokud nedokážete odolat loudivému pohledu nebo chcete svého domácí mazlíčka odměnit něčím zdravý a nemáte zrovna po ruce komerční pamlsky či zkrátka preferujete raw krmení můžete sáhnout po některých potravinách ze svého jídelníčku.

Chutné a zároveň zdraví prospěšné jsou pro psy a kočky např. borůvky, brusinky, banány, jablka, mrkve či batáty. Využít lze rovněž arašídové máslo (pouze 100%), vejce a samozřejmě maso, ryby a vnitřnosti.

Naopak nevhodně, či dokonce toxické jsou pro naše čtyřnohé miláčky tučná jídla (avokádo, máslo, tučné odřezky, smažené pokrmy atd.), kakao a čokoláda, káva, sladkosti, cibule, šalotka a česnek. Velmi slaná jídla rovněž nejsou tou nejlepší volbou.

Bezpečnými potravinami lze mazlíčkům vylepšit komerční krmivo nebo je využít jako náhradu pamlsků. Pokud rádi pečete či vaříte, můžete svému psíkovi nebo kočičce dokonce připravit něco dobrého na zub. Další informace o stravování chlupáčů se dozvíte v mé knížce V kuchyni se čtyřnohým parťákem.